Buldog Francuski


Buldog Francuski to jakże urocza i kochana rasa psów. Kto raz z nimi się spotka , odrazu otoczy tą rasę sympatią. Są to psy towarzyskie o wysokiej inteligencji. Świetnie nadają się do mieszkań w bloku jak i domków jednorodzinnych. Psy te nie potrzebują dużo ruchu i regularne (krótkie) spacery w zupełności im wystarczają. Często zdarza się, że buldożki zamiast wyjścia na spacer wolą uciąć sobie drzemkę na kanapie. Z racji, że są to psy bojowe małego formatu świetnie nadają się do pilnowania posesji, są wszak „wielkie w swej małej postaci”. Bardzo szybko sie uczą i świetnie nadają się do tresury.

W 1860 roku buldogi uzyskały status prawny, wkraczając na ringi wystaw. Pierwszą była wystawa w Birmingam, podczas której stworzono oddzielną klasę dla buldogów. Jednak psy prezentowane podczas tej i następnych wystaw różniły się od siebie eksterierem. Pojawiały się egzemplarze małe i zupełnie sporych rozmiarów, z uszami stojącymi lub wiszącymi i z różnej długości kufą.

Zachowanie i charakter

Buldog francuski jest to pies łagodny i towarzyski. Nazwa buldog jest jedynie konsekwencją pochodzenia rasy od buldoga angielskiego, który początkowo był rosłym i dobrze zbudowanym psem, używanym do walk. Jest skłonny do alergii pokarmowych. Przywiązuje się silnie do właściciela, akceptuje łatwo inne zwierzęta w swoim otoczeniu. 

Zdrowie

Ze względu na krótką kufę, wymaga specjalnej pielęgnacji okolic pyska. Buldog francuski ma skłonność do chorób skóry oraz oczu.

 

Buldok Angielski

W 1875 roku powstał New Bulldog Club, który wydał w tym samym roku pierwszy wzorzec rasy, powstał 1892 British Bulldog Club. Przez lata hodowcy i kynolodzy pracowali nad wizerunkiem psa poprzez selektywną hodowlę, która doprowadziła do powstania buldoga w jego obecnej formie.
Buldog angielski jest psem łagodnym, spokojnym i kochającym właściciela. Zdarzają się jednak egzemplarze pobudliwe i nerwowe. Bywa on również bardzo silny, wyjątkowo cierpliwy i kochającym dzieci psem domowym. Ze względu na częste u tej rasy problemy z oddychaniem, należy uważać podczas spacerów w upalne dni. Duża ilość ruchu nie jest wskazana dla tego domowego atlety, gdyż może dostawać zadyszki po forsownych ćwiczeniach.

zródło wikipedia.org